Kayseri Haberleri, Kayseri Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Diyet yapanlar kesinlikle yemelisiniz!

Sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken ilk şey metabolizma hızınız olmalıdır. Metabolizmanızı hızlandırdığınızda daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. 

İşte gündelik hayatta yapacağınız değişikliklerle metabolizmanızı hızlandıracak alışkanlıklar…

Yemeklerinizi zamanında yiyin

Vücut tahmin edilemeyeceği kadar akıllı bir mekanizmadır.  Belirli bi zaman diliminde vücut beslenmeyi beklemektedir. Bu nedenle yemek yemeğe yakın daha fazla enerji alacağını bilerek enerjisinin çoğunu bu zamana kadar kullanmaktadır.

Ancak yemek zamanlamanız düzensizse vücudunuz enerjiyi kullanmak yerine depo yapar. Çünkü yakın zamanda enerji alıp alamayacağından habersizdir.  Düzenli olarak 3-4 saatte bir yemek yemek vücudunuzdaki tüm enerjiyi kullanmanıza yardımcı olacak, dolayısıyla metabolizmanızı hızlandıracaktır.

Sıvı alımına dikkat!

Yeterli sıvı alımı metabolizmayı hızlandıran en önemli etkendir.  Vücudunuz sudan yoksun bırakıldığında daha az sıvı alırsınız.  Ayrıca yeterli miktarda alınmayan su, karaciğerde yağlanmaya bile sebebiyet verebilir.  

Su içme alışkanlığınız yok denecek kadar azsa yeşil çay içmek bu ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olacaktır.

Süt içmek önemli 

Süt yağ yakımına büyük ölçüde katkı sağlar. Sütte bulunan kalsiyum metabolizmayı hızlı çalıştırma açısından önemli rol oynamaktadır.

Unutmayın! Yağ hücrelerinize ne kadar kalsiyum giderse yağ yakımınız o kadar kolaylaşacaktır.

Karbonhidratları kesmeyin

Diyet yaparken karbonhidratları hayatınızdan tamamen çıkarmayın. Serotonini düzgün bir şekilde sentezlemek için yeterli karbonhidrat seviyesine ihtiyacınız vardır. Karbonhidrat eksikliği beynin etkinliğini olumsuz yönde etkileyebilir. bu durumda vücudunuzda stres gelişir.  

Vücudunuzda stres gelişmesi halinde metabolizma hızınız azalır ve hızlı bir şekilde kilo veremezsiniz.

Demir seviyesini arttırın

Demir eksikliği genellikle sağlığınızı zayıflatan oksijen eksikliğine neden olabilir. oksijen eksikliği, metabolizma hızınızın yavaşlamasına neden olur.

Diyetinizde demir içeren besinler yoksa daha fazla et, elma ve balık tüketebilirsiniz.

Stresi hayatınızdan atın

Çoğu metabolizma hızı stresle ilgilidir. Stres altındayken troid hormonları metabolizmanızı yavaşlatır ve kilo almanıza neden 

Bir önceki yazımız olan Yılda bin 400 doğum yaptırdı, yılın hekimi seçildi başlıklı makalemizde ayşe zehra özdemir, kadın doğum uzmanı ve SAĞLIK Haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme teknikleri