Kayseri Haberleri, Kayseri Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

KTO Başkanı Hiçyılmaz, “Pastırmanın tescili başvurumuz AB Komisyonu tarafından kabul edildi”

Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hiçyılmaz, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında, “Kayseri denice pastırma, sucuk ve mantı akla geliyor. Bu ürünlerimizin sadece Türkiye’de değil aynı zamanda Avrupa’da da tanınması bakımından Avrupa Birliği Komisyonuna müracaatımız olmuştu. Bu üç ürün bakımından başvurumuz kabul gördü. Bundan sonraki süreçte incelemeler yapılacak. Ümit ediyoruz ki bu incelemeler sonrasında kabul edilecek” dedi.

Başkan Hiçyılmaz, “Bu üç ürünümüzün AB Komisyonu tarafından tescil edilmek üzere başvurumuzun kabulü anlamına geliyor. Bir ürünün bu şekilde tescilli olması o ürünün tüketilmesi bakamından daha güvenli olduğunu gösteriyor. Biz bunu Türkiye’de yazılımını yaptık. Ürünlerin üstüne yapıştırılan barkod cep telefonuna okutuluyor ve içinde hangi maddeler olup olmadığı bir yazılım yapılmıştı. Bu altyapıyı yaptığımızdan dolayı AB Komisyonu’na müracaatımız oldu. AB’nin bu ürünlerimiz hakkında tescil edilmeye layık görmesi bizi mutlu etti” diyerek şunları söyledi:

“Türkiye’nin AB konusunda tescil görmüş iki ürünü var. Bunlardan birisi Gaziantep Baklavası ikincisi ise Aydın Yemişi. Dolayısıyla Türkiye açısından bunun çok az olduğunu düşünüyoruz. Lezzetimiz bakımından dünyada gerçekten çok ünlüyüz. Bu ürünlerimizin AB Komisyonu tarafından tescil edilmesi Avrupa’nın muhtelif yerlerinde daha rahat satılmasını sağlayacaktır. Aşağı yukarı 2 yıldır bu iş ile uğraşıyoruz. Prosedürleri yerine getirerek müracaat yaptık. Kabul bölümünün geçilmiş olması bizler için, ürünü imal edenler ve ticaretini yapanlar için büyük bir kazanç olacak diye düşünüyorum”

Bir önceki yazımız olan 11 yaşında 5 ayda hafız oldu başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme teknikleri