Kayseri Haberleri, Kayseri Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Siyah yumurta hakkında hiç bilmediğiniz gerçek

Yumurta birçok kişinin beslenme düzeninin en önemli parçalarındandır.  Çünkü yumurtalar içeriğinde birçok besin maddesi ve mineral barındırırlar. Yumurta genellikle büyüme çağındaki çocuklar, hamileler ve düşük kalorili besinler uygulayan kişilerin vazgeçilmezidir. 

İşte yumurtalar hakkında ilginç olan bilgiler…

Yumurtanın rengi 

Yumurtanın rengi genetiğine bağlıdır. Anlayacağınız tavuk kahverengi ise yumurtası kahverengi, beyazsa yumurta beyaz, tavuk karaysa yumurtası da kara olur.

Yumurta sarısının rengi 

Bazı yumurtaları kırdığınızda sarı kısmında renk farklılığı olduğunu fark etmişsinizdir.  bu farklılığın nedeni genellikle tavuğun beslenme şekli ile alakalıdır.  Tavuk kümeste besleniyorsa sarı kısmı daha koyu açık alanda salma tavuk olarak yetiriliyorsa sarısının rengi daha açık olur.

Tavuğun yaşıyla yumurta boyutu doğru orantılı 

Yumurtanın büyüklüğü tavuğun yaşıyla doğru orantılıdır. Yani yumurta ne kadar büyükse tavuğun yaşı da o kadar büyüktür.

Yumurtalar yıkanır mı?

Biz yumurtaları kesinlikle yıkamamanızı öneriyoruz.  Yumurtaları yıkarken kabukları aşınabilir veya kabuklarına zarar verebilirsiniz. Bu durumun sonucunda yumurtayı tüketmeniz halinde vücudunuzda çeşitli organizmalar belirir.  Bu da ilerleyen zamanlarda ciddi hastalıkları beraberinde getirebilir.

Eğer yumurtayı yıkamadan tüketmek istemiyorsanız yıkadıktan sonra bir saat bekletip öyle pişirmenizi öneriyoruz.

Bir önceki yazımız olan Bebekler ve çocuklar tehlikede! başlıklı makalemizde arsenik, bebek ve bebek sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme teknikleri