Kayseri Haberleri, Kayseri Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Suriyeli sağır kardeşler güvercinlerinin sesini duymak istiyor

Sağır kardeşlerin en büyük isteği, babalarının beslediği güvercinlerin seslerini duyabilmek.

20 yaşındaki Ali Abdülkadir, 11 yaşındaki Ammar, 7 yaşındaki Merve ve 6 yaşındaki Nuri kardeşler doğuştan sağır. Akraba evliliği sonucunda sağır doğan kardeşlerin, diğer 4 kardeşi ise işitme sorunu yaşamıyor. Tıbbın gelişmemiş olmasından dolayı çok iyi şartlarda yaşadıkları Halep’te tedavi imkanı bulamamış olan kardeşler, savaş yaşamlarını tehdit edince, yüksek yaşam standartlarını ve memleketlerini geride bırakıp Türkiye’ye sığındı. Şu anda Kayseri’de ailesiyle birlikte yaşayan kardeşlerden yalnızca Ali’nin işitme cihazı var, ancak sesleri yok denecek kadar az duyuyor.

Çocukları için ameliyat, ya da en azından işitme cihazı isteyen anne Azize Abdülkadir, savaştan kaçtıkları için eski ekonomik güçlerinin olmadığını ve diğer 3 çocuğunun işitme cihazlarını karşılayamadıklarını söyledi. Azize Abdülkadir, “Halep’te evimiz, yaşamımız çok iyiydi. Ama bombalar düşmeye başlayınca mecbur kaldık buraya geldik. Yalnızca Ali’nin işitme cihazı var, çünkü diğerleri kayboldu. Amir, Merve ve Nuri burada okula gidiyor ama duymadıkları için hiçbir şey öğrenemiyor. Suriye’de bir doktora götürdük ama orada çare bulamadılar. Başka yerlerde ameliyat olabileceklerini söylediler. Evde de sorun oluyor. Çağırıyorum, çağırıyorum ama duymuyorlar. Türkiye’deki insanlardan yardım bekliyoruz” diye konuştu.

En büyük eğlenceleri, babalarının bahçede beslediği güvercinlerle oynamak olan sağır kardeşler, güvercinlerin seslerini duymaya can atıyor.

Bir önceki yazımız olan KAÇEM, 2017 yılı özel projeler kategorisinde ödül aldı başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme teknikleri