Kayseri Haberleri, Kayseri Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Yanlış fırça bakın neye sebep oluyor!

Yrd. Doç. Dr. Serap Karakış Akcan, yanlış fırça ve yanlış yöntemlerle yapılan diş temizliğinin dişetlerinde travma, dişeti çekilmesi, açığa çıkan kök yüzeylerinde aşınmalar ve sıcak ile soğuğa karşı artan hassasiyetlere neden olabileceğini dile getirdi.

Diş fırçalarının dişler üzerinde yer alan eklentilerin mekanik olarak uzaklaştırılması amacıyla kullanıldığını belirten Yrd. Doç. Dr. Serap Karakış Akcan, Diş fırçalamada ağız içerisinde yer alan tüm dişlerin yanağa veya dudağa bakan ön yüzeyleri ile ağız boşluğuna bakan iç yüzeylerinin ve arka grup azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerindeki eklentilerin uzaklaştırılması amaçlanır dedi.

Diş fırçaları manuel fırçalar ve elektrikli fırçalar olarak veya kıllarının sertliğine göre sert kıllıdan çok yumuşak kıllı fırçalara kadar uzanan geniş bir yelpazede bulunmasının dışında özel amaçlar için üretilen fırçalar da olduğunu kaydeden Yrd. Doç. Dr. Akcan, cerrahi işlemler sonrasında önerilen diş fırçaları, ortodontik tedavi sırasında kullanılan diş fırçaları, implant yüzey temizliği için özel tasarlanmış diş fırçaları veya ellerini farklı nedenlerle tam olarak kullanamayan hastalar için geliştiren özel fırçaların bu kategoride olduğunu ifade etti.

TEK BİR FIRÇALAMA TEKNİĞİ YOK

Tüm hastalar için uygun olan tek bir fırçalama tekniğinin olmadığını belirten Yrd. Doç. Dr. Akcan, diş fırçalarının hekimin uygun gördüğü şekilde dişler ve dişetlerinin durumu, hastanın el becerisi gibi özellikler değerlendirilerek önerildiğine vurgu yaparak: Diş fırçalama teknikleri de benzer şekilde diş dizilimi, diş ara yüzlerinin durumu, dişeti çekilmelerinin varlığı, dişeti kalınlığı gibi özellikler ile hastanın el becerisi özellikleri dikkate alınarak hekim tarafından önerilir. dedi

Yaygın olarak toplumda yatay yönde fırçalama tekniği (Bass metodu) kullanılsa da, bu fırçalamanın her hasta için uygun olmayabileceğine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Akcan, temelde dikey yönde yapılan fırçalama tekniklerinde de fırçanın dişetindeki pozisyonu, açılanması ve ağız içerisine doğru fırçanın hareket yönünün yine hekim tarafından hasta üzerinde uygulamalı olarak anlatılmasının önemine işaret etti.

 

Bir önceki yazımız olan Bakan Akdağ'dan üniversite hastaneleri açıklaması başlıklı makalemizde SAĞLIK Haberleri ve Sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme teknikleri